Jack Strong

Premiera filmu „Jack Strong” Władysława Pasikowskiego spowodowała, że Polscy znów zaczęli zastanawiać się nad działaniami Ryszarda Kuklińskiego – pułkownika Ludowego Wojska Polskiego, który przez wiele lat pracował jako agent dla agencji wywiadowczej Stanów Zjednoczonych.

Przez lata pracy dla CIA Kuklińskiemu udało się przekazać Amerykanom wiele ważnych informacji nie tylko na temat planów rządu PRL, a także organów Układu Warszawskiego. Według danych, jakimi dysponują historycy, współpraca Jacka Stronga z amerykańskim wywiadem rozpoczęła się w latach 70. XX wieku. Początkowo Kukliński chciał wykonywać pracę dla armii USA, jednak od takich myśli odwiódł go szpieg Centralnej Agencji Wywiadowczej. Poprzez tajną współpracę z pułkownikiem Ryszardem Kuklińskim Amerykanie wiedzieli, że ZSRR zamierza użyć broń nuklearną.

Po ucieczce na Zachód polskiemu agentowi została wymierzona kara śmierci, którą później zamieniono na 25 lat więzienia. Ostatecznie pułkownik Kukliński został uniewinniony.

Kultowy Jack Strong to jedyny nasz sfilmowany agent wywiadu. Porównanie go z agentem 007 jest nie na miejscu, bo jest to postać żyjąca nadal w historii Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *